sigortalar

Sigorta Sorgulama

Sigorta Sorgulama

sigorta sorgulama

sigorta sorgulama

Sigorta sorgulama işlemi, kişilerin sigorta yaptırmadan önce fiyat ve koşulları öğrenmek amacıyla yapabilecekleri sorgulamaları içerebileceği gibi, mevcut sigorta poliçeleri ile ilgili bilgilere ulaşmak amacıyla da yapılabilmektedir. Sigorta sorgulama sayesinde hem çeşitli sigorta şirketlerinin diğer sigortalılara teklif ettikleri fiyatlardan haberdar olmak ve en uygun fiyat ve sigorta koşullarından yararlanmak mümkün olabilmektedir. Ayrıca, mevcut sigortalarla ilgili poliçe detaylarına ulaşmak için de İnternet sitelerinde yer alan sorgulama uygulamalarından yararlanılabilmektedir.

Hangi Sigorta Bilgileri Sorgulanabilir?

Sigortalılar, sorgulama sistemi ile araçlarına ait zorunlu trafik sigortaları, kasko sigortaları ya da taşımacılık ve koltuk sigortalarına ait poliçe bilgilerinin tüm detaylarına ulaşabilmektedirler. Poliçe numarası ve yenileme tarihi gibi proje anahtar bilgileri, kimlik, plaka bilgisi ya da aracın şasi bilgisi girilerek kullanılabilen sorgulama sisteminde teminat bilgilerinin yanı sıra indirim / sür prim bilgilerine ve hatta daha önceki poliçe bilgilerine de ulaşılabilmektedir.

Tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortası bilgilerinin de sorgulanmasını mümkün kılan sistem ile poliçe anahtar bilgileri ve hekim bilgileri ile mevcut ve önceki sigorta poliçe bilgileri elde edilebilmektedir.

Tehlikeli madde ve tüp gaz ile çalışan işletmelere özel uygulanan poliçeler de sigorta sorgulama sistemi ile sadece poliçe numarası ve yenileme tarihi gibi poliçe bilgileri ve sigortalının kimlik bilgileri girilerek sorgulanabilmektedir.

Hayat sigortaları oldukça yaygın sigorta çeşitleridir. Ancak bazen poliçenin sigortalının eline geçmemesi, bazen kayıp edilmesi söz konusu olabilmektedir. Böyle durumlarda da sigorta sorgulama sistemi ile tüm poliçe bilgilerine sadece kimlik bilgisi veya poliçe anahtar bilgileri kullanılarak erişilebilmektedir.

Motorlu taşıtlarla kaza yapılması halinde araç plakası ve kaza tarihi girilerek kaza tarihinde kaza yapmış olan motorlu araçların zorunlu trafik sigortası bilgileri sorgulanabilmektedir. Sorgulanan araçlarla ilgili, zorunlu trafik sigortası, taşımacılık sigortası ve ferdi koltuk sigortası bilgilerine erişmek mümkün olmaktadır.

Sağlık ve seyahat sağlık sigorta poliçe bilgileri de sigorta sorgulama ile ulaşılabilen bilgilerdir. Sorgu sonucunda sigortalının poliçeden yararlanmasını sağlayan hareketler ile indirim gibi bilgiler alınabilmektedir.

Sigorta Sorgulama sistemi, sigortalıların sahip oldukları mevcut ya da geçmiş tarihli sigorta poliçelerine ilişkin teminat, tazminat, indirim ve diğer tüm bilgilere erişimi sağlayan bir sistemdir.

Yazar hakkında

hesapsigorta

Yorum Yap