Pert kasko

Pert Kasko | Pert Kasko Fiyatları | Ağır hasar kayıtlı araç kasko

pert kasko

pert kasko

 

Pert Kasko | Pert Kayıtlı Araç Kaskosu, aracın daha önce ağır hasar almış olması nedeniyle sıkıntıyla karşılaşılabilen bir durumdur. Aracında pert kaydı bulunan kişiler, kasko yaptırmak konusunda sigorta şirketleri ile sorun yaşayabilmektedirler. Pert kayıtlı bir araca kasko yaptırmak mümkün olsa da sigorta şirketlerinin çekimser davrandığı durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

Ağır hasar kayıtlı araca kasko

Pert kaydı, aracın herhangi bir trafik kazasında ağır hasar alması ve kullanılamayacak duruma gelmesi yani değer kaybetmesi anlamına gelmektedir. Kasko sigortasında yüzde 70’den fazla hasar meydana gelen araçlar, pert araç olarak ifade edilirler. Sigorta şirketleri pert olan araçlar için aracın kaza tarihindeki değerini maddi olarak öderler ve durum aracın plakasına işlenerek pert kaydını oluşturur.

Özellikle ikinci el araç alımında araçlarla ilgili hasar kaydı sorgulaması yapılması, ileride yaşanacak maddi ve manevi pek çok sıkıntının önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Pert Kasko Fiyatları

Pert Kayıtlı Araç Kaskosu Mümkün mü?

Kasko sigortası, olası risklerin meydana gelmesi halinde ortaya çıkan hasarı poliçe kapsamındaki teminatlar dahilinde karşılayan bir sigorta çeşididir. Pert araç, aracın yüzde 70 ve daha fazla hasar görmüş ve kullanılamaz duruma gelmiş demektir. Bu da aracın tamirinin imkansız hale gelmesine ya da tamir masrafının araç bedeline yakın bir tutarda olmasına neden olabilir. Sigorta şirketleri açısından olumsuz bir tabloya neden olan pert kayıtlı araç kaskosu, risk almak istemeyip sigorta yapmamalarına neden olabilmektedir. Çünkü pert kaydı olup hala trafikte olan araç, neredeyse araç bedeli kadar bir tamir masrafı ödenerek tamir edilmiş demektir. Aracın tamirinin nasıl yapıldığı, trafikte risk teşkil edip etmeyeceği gibi konuların devreye girdiği pert kayıtlı araç kaskosu bu açıdan da sigorta şirketleri tarafından risk olarak değerlendirilmektedir.

Tüm bunlara karşılık bazı sigorta şirketlerinin pert kayıtlı araçlara yüksek prim uygulayarak kasko yaptıkları da görülmektedir. Bu şekilde maddi zararlarını engellemeyi hedefleyen bu şirketlerin yanı sıra olası hasarları belirli oranlarda karşılamayı kabul eden sigorta şirketleri de bulunmaktadır.

Pert Kayıtlı Araç Kaskosu, yasal olarak herhangi bir engel, sınırlama ya da zorunluluk olmasa da sigorta şirketlerinin riski en aza indirmek istemeleri nedeniyle yüksek prim ve dar kapsamlar la yaptırılabilmektedir.

Yazar hakkında

hesapsigorta

Yorum Yap