kasko sigortası

Kasko Ücretleri

Kasko Ücretleri

Kasko Ücretleri

Kasko Ücretleri

 

Kasko ücretleri belirlenmesinde pek çok kriter göz önünde tutulmaktadır. Bu durum, her araç ve sürücüsüne göre katsayıların ve hesaplamaların farklılık göstermesine neden olmaktadır. Sigorta kapsamına dâhil edilen risk kadar; sigorta ettirilen araç ve sürücüsünün taşıdığı özellikler, aracın daha önce kazaya karışıp karışmadığı da kasko fiyatlarının belirlenmesinde etken olmaktadır.

Kasko Ücretleri Neye Göre Hesaplanır?

Araç kasko fiyatlarının hesaplanmasında dikkate alınan konular;

  • Sigorta kapsamı

Sigorta kapsamının belirlenmesinde; içerdiği teminatlara göre dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko seçeneklerinden biri tercih edilebilir. Dar kasko, en az teminatı kapsaması nedeniyle en düşük fiyatlı kasko seçeneğidir. Tam kasko ise ana teminatların yanı sıra ek teminatların da tamamını kapsadığından en yüksek fiyatlı olanıdır

  • Araç satış bedeli

Araç satış bedeli, kasko fiyatının hesaplanmasında ana unsurdur. Sıfır araçlarda araç satış bedelinin tespiti sorun yaratmazken ikinci el araçlarda ise farklı durumlar söz konusu olmaktadır. Bu konuda sorun yaşanmasının önüne geçmek üzere Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından belirlenen kasko değer listesindeki araç bedelleri esas alınmaktadır. Bu liste kuruluş tarafından düzenli olarak güncellenmekte ve duyurulmaktadır.

  • Araç özellikleri

Sigorta ettirilecek aracın yaşı, markası, modeli, kullanım amacı, üzerindeki radyo, klima, navigasyon cihazı gibi aksesuarlar, bunların sigorta kapsamına dâhil edilip edilmediği ve hatta aracın rengi bile kasko ücretleri hesaplamalarında etkili olmaktadır.

  • Ruhsat Sahibinin Durumu

Ruhsat sahibi yani araç sahibinin yaşı, sürücü belgesinin süresi, mesleği ve aracın kullanım amacı da riskin oluşmasını etkileyen unsurlar olduğundan fiyat hesaplamasında dikkate alınmaktadır.

  • İndirimler

Hasarsızlık indirimi; bir önceki kasko yılı içerisinde hasar tazminatı almayan sigortalılar için önemli bir fiyat avantajı sağlamaktadır. Bu nedenle pek çok sigortalı küçük hasarlarda “kaskoyu bozmamak” bir diğer deyişle hasarsızlık indiriminden takip eden yılda da yararlanabilmek adına sigorta şirketinden tazminat talep etmemektedirler.

Yaş indirimi ise; gençlere göre yaşı daha fazla olanlara daha düşük fiyat sunulmasına imkân sağlayan bir indirim türüdür.

Güvenlik indirimi; aracın güvenliğini sağlamak için alınan alarm gibi önlemler sonucu hak kazanılan indirimdir.

Sigorta şirketleri kasko ücretlerinin hesaplanmasında tüm bu ölçütleri göz önünde tutularak fiyat belirlemektedirler.

 

 

Yazar hakkında

hesapsigorta

Yorum Yap