sigortalar

Araç Sigortası

Araba Sigortası

Araba Sigortası

Araba Sigortası

 

Yoğun hayat temposu içinde arabalar ulaşımın vazgeçilmez unsurlarıdır. Araba sigortası ise, günlük hayatımızda kolaylık sağlayan araçlarımızı korumamız, oluşabilecek zararlardan en az etkilenmemiz için oldukça önemlidir. Araba sahibi olmak, bazı sorumlulukları da beraberinde getirir. Bakım, vergi gibi sorumluluklarının yanı sıra araç sigortaları da araba sahiplerinin sorumlulukları arasındadır. Kimi zaman birikimler kullanılarak, kimi zaman banka kredileri ile alınan araçlarda istem dışı oluşabilecek hasarlar nedeniyle ortaya çıkabilecek ödemeler, maddi açıkların büyümesine neden olacaktır. Üstelik bu hasarlardan korunmak için sadece araç sahibinin dikkat ve özeni de yeterli değildir. Bazen park halindeyken bir başka aracın çarpması, bazen trafikte gerçekleşen kazalar, bazen de doğal afet gibi hiç beklenmeyen durumlar nedeniyle araçlar zarar görür. Adı üstünde risk olarak ifade edilen bu durumların gerçekleşmesi halinde maddi zararın güvence altına alınması için sigorta yaptırılması şarttır.

Araba sigortası söz konusu olduğunda iki tür sigorta gündeme gelmektedir. Bunlardan ilki zorunlu trafik sigortası ve diğeri de kasko sigortasıdır.

Zorunlu Trafik Sigortası

Ülkemizde araç sahibi olan herkes için yaptırılması zorunlu olan, yaptırılmadığında kanuni olarak para cezası uygulanan sigorta türüdür. Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkan araçlar tespit edildiğinde, yetkililerce yasal işlem uygulanır. Trafik sigortası, araç sahibini, herhangi bir trafik kazasına karışması halinde kazadaki suç oranına bakılmaksızın karşı tarafın aracında ve 3. Kişilerde meydana gelen zararları da karşılamaktan korur. Trafik sigortasında limitler ve teminatlar standart olmakla birlikte fiyatlar ve ödeme koşulları tercih edilen sigorta şirketine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Kasko Sigortası

Kasko sigortası, trafik sigortası gibi zorunlu değildir, isteğe bağlı olarak yaptırılır. Kasko sigortası, aracın çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi, yanması, trafik kazası nedeniyle oluşan hasarlar gibi durumlarda araç sahibinin maddi zararını karşılar. Bunların yanı sıra terör hareketi, doğal afet gibi beklenmeyen durumlara karşı ek teminatlarla sigorta kapsamı genişletilebilir. Kasko sigortasında fiyat tespitinde aracın markası, modeli, hasarsızlık durumu gibi pek çok kıstas esas alınır.

Araba sigortası, araç sahiplerinin küçük ödemelerle büyük zararlardan korunması için oldukça önemlidir.

Yazar hakkında

hesapsigorta

Yorum Yap