Trafik Sigortası

Trafik Sigortası Nedir ?

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik Sigortası Nedir?

 

Trafiğe çıkan her aracın yaptırması gereken Trafik Sigortası Nedir? Adından da anlaşılacağı üzere Zorunlu Trafik Sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması yasalarla zorunlu kılınan bir sigorta çeşididir.  Trafik sigortasında, riskin oluşması nedeniyle karşı tarafın aracı, sürücüsü ve araçta bulunan kişilere verilebilecek bedeni ve maddi zararlar güvence altına alınmaktadır. Kaza da kabahati olan taraf, herhangi bir maddi yükümlülük altına girmeden sigortası sayesinde diğer tarafın uğrayabileceği tüm zararların tazmin edilmesini sağlayabilmektedir.

Zorunlu trafik sigortası ile ilgili göz önünde bulundurulması gereken en önemli konu; trafik sigortasının kaza anında zarar verilen diğer aracın zararını karşıladığı ve sigortanın yaptırıldığı aracın zararını karşılamadığıdır. Yani, kazada kabahati bulunan sürücü, kendi hasarını kendisi karşılayacaktır. Kasko sigortası olan araçlar için bu noktada kasko sigortası devreye sokulabilir. Trafik sigortası bulunmayan ya da sigorta poliçesinin süresi dolmuş araçların trafiğe çıkmaları Karayolları Trafik Kanunu ile yasaklanmıştır. Bu durumdaki araçlar tespit edildiklerinde ceza işleminin yanı sıra sigortası yapılana ya da yenilenene dek trafiğe çıkmalarının da engellenmesi amacıyla otoparka çekilmektedirler. Bu da ödenecek trafik cezası dışında aracın otoparkta kaldığı her gün için de ücret ödenmesi anlamına gelmektedir. Otoparka çekilmiş bir aracın çıkarılabilmesi için Zorunlu Trafik Sigortası Poliçesinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortasının Limitleri

Trafik Sigortası nedir konusuna tam açıklık getirebilmek için limitler hakkında da bilgi vermek gereklidir. Zorunlu trafik sigortasının limitleri, trafik kazasında oluşacak zarara göre değişkenlik göstermektedir. Can kaybı ile sonuçlanan trafik kazalarında ölen kişinin yakınlarına tazminat ödendiği gibi yaralanmalı kazalarda tedavi masrafları için ödenecek bedeller de farklılık göstermektedir. Sadece maddi hasarın olduğu kazalarda da oluşan hasar seviyesi ödenecek rakamı etkileyen faktörlerdendir.

Bu uygulama doğrultusunda; trafik sigortası için her yıl limitler yeniden belirlenmektedir. Sigortanın yaptırıldığı sigorta şirketinin çalışma prensiplerine göre ödeme koşulları değişkenlik göstermekle birlikte, primlerin tespit edilmesinde standart bir uygulama söz konusudur.

Tüm bu açıklamalar ışığında Trafik Sigortası Nedir? Trafik sigortası, riskin oluşması halinde sigortalı aracın karşı tarafın tüm zararını karşılamasına olanak tanıyan oldukça önemli bir sigorta çeşididir.

Yazar hakkında

hesapsigorta

Yorum Yap