Kasko Sigortası

Pert Kasko
Günümüz trafiğinde eski, yıpranmış otomobiller yerine daha çok yeni, bakımlı ve gıcır gıcır tam aksesuar araçlar görmekteyiz. Üstelik sayıları da hızlı bir şekilde artıyor ve her geçen gün park yeri bulmaktan, yoğun sıkışık trafik durumuna kadar düzenli artışlar söz konusu oluyor. Kredi çekme kolaylığı araba alımını desteklediğinden de bu artış belirgin bir biçimde hissedilmekte. Maalesef paralel olarak kazalar, hız yapma arzusu, kötü sürücüler de sayı bakımından artış halinde. Haliyle araba pazarları pertten dönmüş araçlar ile dolu. Perte çıkacak kadar ağır hasar geçirmiş araçlar eğer sigortalı ise sigortada pert kaydı ile anılmakta. Yani araç kaza sonrası %70 ve üzerinde hasar görmüş, onarım bedeli aracın rayiç bedeline yakın bir durumda olarak anlamına gelmektedir bu durum. Sigorta şirketi perte çıkmış aracın rayiç bedeli üzerinden hasar ödemesini yapar. Bazı sigorta şirketleri ödemeyi güncel rayiç bedeli üzerinden yaparken bazıları sigorta yapıldığı tarihteki bedel üzerinden de yapabilir. Pert kaydı olan araçlar için bir kasko sigortası sınırlandırılarak yapılmakta; sigorta şirketleri tam kasko teminatı vermemektedir.
Kasko yaptırmadan önce
Kasko sigortası yaptırırken sigorta şirketinizi iyi seçmeniz gerekir. Teminat seçeneklerinin geniş ve ihtiyacınıza uygun olması kadar; kasko sigortası fiyatı en ucuz limitte olması da oldukça önemli. Kasko fiyatı sizin için her ne kadar önemli olsa da hangi fiyata hangi teminatları aldığınızı kontrol etmeniz gerekmektedir. Poliçedeki genel şartları ve özellikle de araç sigortası-kasko özel şartlarını iyi okuyun. Grev, lokavt, deprem, sel gibi teminatların bulunup bulunmadığı önemlidir. Kasko primlerinizi hangi tarihlerde ödeyeceksiniz? Poliçede yazılı tarihlerden itibaren 15 gün içinde prim taksitini ödememeniz halinde sigorta teminatınızın durdurulduğunu ve bu tarihten sonra meydana gelecek hasarların ödenmeyeceğini unutmayın. Kasko poliçenizin enflasyona karşı korumalı mı? Kasko poliçenizde belirtilen araç değerinin piyasa fiyatı ile aynı olmasına gerekiyor. Bu konuda yaşanacak zaaflara karşı olabildiğince tedbirli olmanız gerekmekte.
Araç anahtarı çalınması durumu
Araba sahiplerinin bir kabusu olan anahtar kaybı; kaskoda ek teminat olmadığında oldukça sıkıntı doğuruyor. Dolayısıyla ek teminat ile kasko sigortasına anahtar teminatını dahil etmemek günümüz koşullarında oldukça riskli bir durum. Kasko sigortası aracın çarpma çalınma yanma gibi durumlarda gördüğü zararları teminat altına alır. Her yıl 1 yıllık süre ile yapılan kasko sigortalarının zorunluluğu söz konusu değildir. Fakat geldiğimiz aşamada her araç sahibi kasko sigortasını trafik sigortası gibi görmekte ve önemsemektedir. Her koşulda ihtiyaç duyulan kasko sigortası araçların sık sık hasar aldığı düşünüldüğünde oldukça kurtarıcı bir görevdedir. Araç sigortaları kapsamında kasko sigortası, trafik sigortası en uygun fiyat ile yaptırmak için ve detaylı bilgi almak için Sigortacı Net uzmanları aracılığıyla yaptırabilirsiniz.
Kasko Sigortası Park Halindeki Hasar
Yazın gelmesi ile beraber eve girmeyen çocuklar, sabaha kadar dışarıda oturan gençler ve can sıkıntısından ne yaptığını bilemeyen diğerleri; kimi şut çektiğinden bazen birbirine taş atarken araçlarınız sokak arasında her an zarar görmek üzere sırasını bekliyor olabilmektedir! zamanımız araç malikleri için kapalı otopark bulmak o kadar da basit değil. Hele ki her hanede bir ve birden bire fazla vasıta bulunurken; otoparklarda yer bulmak yoğun şekilde zor. yapı sayısı ile vasıta parkı eşit halde değil. Mecburen sokak aralarında bir yer bulmak koşul. Hatta sürücülerin bir bölümü kaldırımlara park etmek için yarışıyor. bu halde sokaklarda oynamak, yürümek, gösteri yapmak ve ya tehlike saçmak için bulunanlar arabalara da sorun yaratabilmekte. Aracınız üçüncü kişilerin vereceği zararlara karşı kasko teminatı ile güvencede ise problem yok. Böyle bir durumda verilebilecek zararlar siz kazaya karışmamış dahi olsanız kasko güvencesinde karşılanacaktır. Tabi kimse durduk yere sigorta, servis, bakım, onarım ile uğraşmak istemez ama maalesef bu gibi durumlardan epey bir fazla sigortalı müzdarip. sokakta top oynarken katı şutlar çekip arabanın aynasını kıran, arabaları dahi dahi anahtarla çizen, lastiği patlatanlar yok değil. bazen cahillikten, bazen yanlışlıkla bazan de bilerek yapılan bu hatalar sürücüye olmadık harcamalar çıkardığından kasko sigortaları araçları güvence altına tutuyor.
Kasko Kemirgen Hayvan Teminatı
sıçan benzeri yakalanması, durdurulması ve tespiti zor hayvanlar için aracınız lastikleri, döşemesi çok lezzetli gelebilir. Aracın kaputundan içeriye yerleştiğinde hangi kabloyu ne zaman yediğini, araçta çıkacak hasar bedelini tahmin bile edemezsiniz. Kasko sigortası teminatları aracın kaza, hasar sonrası tamir masraflarını karşılarken; geniş teminatlı kasko poliçelerinde kemirgenlere karşı kasko teminat güvencesi de sunulmakta. vasıtası sokakta zarar görmesin diye garajlarda, otoparklarda emniyet altına saha araç sahiplerini bu aşamalarda bekleyen kemirgen hayvanların vereceği zararlar mühim olacaktır. bilhassa farelerin her yerden geçebilecek kadar esnek olmaları, aracın iç kablolarını, filtrelerini kemirerek yuvalarından koparabilecekleri unutulmamalıdır. Böyle bir hasarın sonrasında oluşabilecek masraflar beklenenden çok daha yüksektir. En iyisi kasko sigortası ile güvence altına almak ve olası risklerde para ödememek olacaktır..
Aşırı Sıcaklar Hata Yaptırıyor !
Yaz sıcakları tatilde, piknikte yahut gezmede olanlara güzel fakat araba kullanması mecburiyetinde olan kişiler için oldukça zorlayıcı; bilhassa trafiğin sık bulunduğu semtlerde. sürekli direksiyon başında olan sürücüler sıcakların da etkisiyle daha çok bunalıyor ve daha sık kaza ve hasarlar yaşamak zorunda kalıyor. Ramazan ayı içinde olduğumuz şimdilerde oruç ve iftar vakti telaşesi kaza sayılarını hızlandırmakta. iftar öncesi trafikte yaşanan aşırı yoğunluklar; yetişme stresi ile beraber hata düzeyini de etkiliyor. Aracınız ile yapacağınız ufak hasarlarda dahi öteki sürücü ile anlaşmaya varmak, tutanak hazırlamak durumdasınız. Böyle zamanlar sigortalı olmak imtiyaz ve sürat anlamına gelir. Kasko sigortası ve trafik sigortası olan araçlar için tutanak hazırlayarak kazayı anlatmak ve öteki işlemleri sigorta şirketine bırakmak yeterli olacaktır. araç sahibi sigorta olmadığı bir durumda aracın hasar derecesini öğrenmek, kaza yaptığı başka araç hak sahibinden bunu tahsil etmeye çalışmak durumundadır. Anlaşmazlıklar olduğu durumda hem süre hem nakit kaybı olmakta; çoğu süre da sonuca ulaşamamaktadır.
En uygun kasko sigortası nerede ?
Kasko sigortası şuurlu ve ihtiyaca yönelik bir biçimde yaptırıldığında epey bir müsait bedellere denk gelmektedir. mühim olan sigortalının hangi kasko teminatına ihtiyacı olduğunu bilmesi ve sigortacıya bunu önceden aktarabilmesidir. Trafikte ve ya park halindeyken araçları bekleyen binbir çeşitli riske karşı yaptırılan kasko sigortaları çok aşırı sayıda tamir gerektiren durumu temin eder. Lastik patlaması, aracın çizilmesi, koltuk döşemesinin aşınması benzeri mini onarımlardan başka araçlarla yaşanacak büyük küçük kazalar, terör saldırılarından kundaklanmaya kadar çok sayıda hasar kasko sigortasının teminatı altında olabilir. Sigorta şirketinin sunduğu teminat kapsamını iyi bilmek ve devre dönem poliçeye göz atmak iyi olacağı bu gibi; poliçe bilgileriniz ile sigortacıdan bilgi almanız sorgulatmanız da faydanızadır. bitkisel daha da mühim bir aşama şekilde doğru kasko poliçesini yapmış olmak epey bir mühim. Bunun için sigortacı ile yapacağını görüşme, detaylı bilgilendirme aşamaları oldukça önemli. Kasko poliçesinde sokak olayları terör saldırılarına karşı teminat büyük şehirde yaşayanlar için çok aşırı ciddi. Küçük ve ya tenha şehirlerde yaşayıp da aşırı fazla trafikte olmayanlar için ise öncelik esnasında olmayabilir. Kasko sigortasında indirim sağlayan ıslak, meslek, renk, cinsiyet benzeri indirimleri düşünüp poliçeyi o kişi üzerinden yürütmek ve yönetmek de epey bir ciddi. En mühim indirimi veren hasarsızlık indirimi için ise poliçenin ilk yılından hasarsız daha doğrusu hasar kaydı yapılmaksızın çıkmak ciddi. nedeni ise diğer senelerde hasarsızlık arttıkça indirim oranı da artacaktır. Kaskoda indirim detaylarını öğrenmek, poliçenizin faydalarını sorgulamak için Sigortacı Net uzmanlarından detaylı bilgi alabilir; başka indirim avantajlarından faydalanmanızı sağlayabilir ve bu esnada en müsait kasko poliçesi meselesi için bilgi alabilirsiniz.
Kasko sigortası zorunlu mudur ?
Türkiye trafikte ilk sıralara geldiği şu günlerde arabaların risk ile beraber anılması sigorta bilincini daha da önemli hale getirdi. özellikle kasko sigortası aracını önemseyenler için büyük bir ihtiyaç Aracınızın en ufak bir hasarda bile tamircide yüklü masraflar ile karşılaşır. Dolayısıyla detaylı bakım onarımlar yerine geçici çözümler ile hareket etmek mecburiyetinde kalınıyor. Kasko sigortası ise bu tür pozisyonlarda teminatlar dahilinde hasar onarım sürecini üstlenir; her çeşitli kaza sonrası vasıta sahibinin ödeyeceği yüksek meblağları ortadan kaldırmış olur. Kaskoda ilave teminat kapsamı sigortalının daha çok riski tercih etmesi için sunulurken tüm riskleri kapsayan full kasko da büyük vilayetlerde riskin yoğun olduğu koşullarda tercih edilebilmekte. Full kasko; hırsızlık, yangın, çalınma bunun gibi ana teminatlar ile beraber çizilme, lastik patlaması, terör bunun gibi aşırı sayıda riske karşı araçları güvence altında miktar.
Kasko değer listesi
Araçlara kasko sigortası yaptırırken kasko sigortası bedelini oluşturmak için sigorta birliği yönünden belirlenen kasko değer listesinden yararlanılır. Araçlar kasko değerinden daha az ve ya daha çok aşırı fiyata sigorta yaptırabilirler. Kasko kıymeti her araç grubuna göre farklı fiyatlarda hesaplanmaktadır. Kasko bedeli devre devre yine hesaplanıp duyurulabilir. Sigorta şirketleri kasko sigortası fiyatı belirlerken kasko kıymet listesini temel alır. Kasko sigortaları zorunlu olmayan isteğe bağlı vasıta sigortası kapsamındadır. şahısların kasko sigortası olmadan trafikte yer alması demek her hasarda tamircilere yüksek fiyatlar ödemesi anlamındadır. Böyle bir hal ile yola çıkmak yerine kasko sigortası yaptırmak sürücünün de aracın da işini kolaylaştıracaktır.
Kasko sigortası indirim hakkının kaybolması
Vasıta sahiplerinin kaza yahut hasar yapmaları sırasında çevreden aldıkları ilk tepkilerden birisi kaskoyu sorgulamaktır. çevredeki herkes kaskonun bozulması konusunda çeşitli fikirler verirler. Kasko bozulmasının anlamı kaskolu vasıta için hasar kaydı oluşturulmasıdır. Bunun arasında aracın kaza yapıp sigorta şirketine bildirim yapmış olması gerekmekte. Tabi sigortalıyı endişelendiren konu ise hasar kaydının bir sonraki yılın kasko poliçesi fiyatının daha yüksek olacağıdır. araç sigortalarında sürücülerin maksimum fiyatı yakalamasını verici bir durum hasarsızlık indirimidir. Sürücü kaza yapmadığı her yıl için daha çok indirim elde eder. Tabi bu esnada kaza yahut hasar alsa da sigorta şirketine bildirim yapmayıp tamircide onarım yaptıranlarda olmaktadır. Burada kaskoyu bozmamak mı daha avantajlı, kasko üzerinden borcunu ödemesi yapmak i tartışılır.fakat genelde ilk sürücüler çok fazla yoğun kaza ile karşılaşacağından yıl boyunca sigorta şirketine bildirim yapmamayı tercih etmekteler. Bununda sebebi trafiğe ilk çıkan sürücülerin daha riskli bulunduğu düşünülüp kasko sigortası fiyatları da yüksek primlerde hesaplanır. Sürücü ilk yılı hasarsız atlattığında diğer yıl iyi bir fiyat ile karşılaşacağından; kaza ve hasar kaydı oluşturmamaya çalışmaktadır.
Sıfır araç kasko sigortası
Sıfır araç Kasko sigortası hesaplama işlemi aracın özelliklerine göre değişiklik gösterdiğinden standart bir kasko sigortası ücret tarifesi bulunmamakta. Kasko sigortası fiyatları için sigorta şirketini arayanlar aracının bilgilerini vermek istemeyip ortalama fiyat istese de sigorta şirketleri ve sigorta uzmanları için bu hal oldukça yanlış bulunmaktadır. Her sürücüye her araca göre fiyat hesaplaması ayrıcalıklı olan kaskoda müşterek hal Kasko sigortası hesaplamasında otomatik belirleyiciler olmasıdır.
günümüz sigortacılığında kasko sigortaları oldukça makul fiyatlarla sunulmaya başlamıştır. Hem ödeme kolaylığı sağlanmakta olan kasko sigortasında sürücünün hasarsızlık indirimi benzeri bir hakkı da söz meselesidir. Dolayısıyla iyi sürücü olmak her zaman kazanç sağlayacaktır.
Kasko sigortası genel şartları
Kasko sigortası sigortalı vasıtası çarpma, çarpılma, başka araçlar ile çarpışma, yanma, çalınma gibi risklere karşı güvence altına alır. Bu ana riskler kaskonun genel şartları olarak bilinmektedir.Kasko sigortasında bu ana teminatlar dışında sigortalı isterse ek teminatlar da tercih edebilir. Böyle durumda kasko sigortası fiyatları ufak miktarlarda artış gösterebilir. Kasko sigortaları vasıta sahibinin hasar mecburiyetinde zarar etmemesi amacıyla sağlanan masraf güvencesidir. Kasko genel şartlar kategorisine giren çarpma ve çarpılma sigortalının başkaları ile ya da bireysel şekilde yapacağı maddi hasarlı kazalarda devreye girer. vasıta sahiplerinin korkulu rüyası çalınma mecburiyetinde da belirli bir süre araç bulunamaz ise kasko sigortası aracın kasko değerini ödemek zorundadır. bununla beraber araçta çıkan yangınlar kasko sigortasının ana teminat kapsamında olarak zararları temin eder. vasıta sahibi için kasko güvencesi aracın her halde mülkiyetini almak ile eş kıymet niteliktedir.
Kasko sigortası hangi riskleri kapsar
kasko sigortası ne fayda sağlar, kasko sigortası hesaplama, kasko sigortası fiyatları Kasko sigortası vasıta sahipleri için zorunlu olmasa da sürücüler yönünden yoğun şekilde önemsenmektedir.özellikle kaskosuz trafikte olmak vasıta sahipleri için yük demek.. Kasko sigortası ne işe fayda sorusuna en iyi cevabı da sürekli aracıyla trafikte olan bu sürücüler vermektedir. bilhassa şehrin sık trafiğinde bulunmak zorunda olan sürücüler kasko sigortasının önemini daha çok hissetmekteler. sebebi ise her an tehlike altında kalan arabalar sokakta yolda trafikte park halinde çeşit çeşit risklerle karşılaşırlar. Bunu bildiklerinden araçlarının masraflarını teminat altına piyasa kasko sigortası ile içleri rahat sürmekteler. bu zamanlarda kasko sigortası fiyatları yoğun şekilde makul fiyatlarda sunulurken taksitli ödeme kolaylığı da sürücüler için avantaj olanağı durumundadır.
Kasko ve Trafik sigortası arasındaki fark nedir ?
Kasko ve trafik sigortası birbirine aşırı sık karıştırılan ve hasar sonrası sürücüler arasında anlaşmazlık yaratan bir şeydir. Bazı sürücüler trafik sigortası yaptırmanın yeterli olabileceğini düşündüğünden hasar sonrası tazminat temininde baş karışıklıkları yaşanabilmekte. Trafik Sigortası koşul, Kasko ise Tercih Kasko sigortası ve trafik sigortası arasındaki en dikkat çekici ayrım trafik sigortasının mecbur sigortalar kapsamında olup; kasko sigortasının isteğe bağlı şekilde yaptırılıyor olmasıdır. Trafik sigortasının geciktirilmesinin prim farkı yaratması, sigortasız trafikte olmanın trafik cezaları arasına giriyor olması gibi bir hal söz konusuyken, kasko sigortalarında bu tür yaptırımlar söz konusu değildir. Teminat Kapsamını Bilmek önemli Sürücülerin bilmek mecburiyetinde bulunduğu çok fazla ciddi bir ayrıntı olarak her iki sigortanın değişik riskleri teminat altına alıyor olmasıdır. Sigortalı aracın karışacağı kaza, hasar, tamirat gerektiren tüm risklerde oluşan zararlar kasko sigortasının güvencesi altındadır. Trafik sigortası ise sigortalı aracın karışacağı kazalarda başka araçlara, sürücülere ve üçüncü kişilere vereceği zararları teminat altına alır. Başkalarına karşı olan sorumluluk kapsamında olan bu vasıta sigortası çeşidi ile sürücü kazalar sonrası ödeyeceği hastan masrafları, tedavi giderleri, vefat tazminatı ve hasar onarımları benzeri bedelleri ödemez, trafik sigortasının güvence kapsamından yararlanır.
Kasko sigortası ne zaman başlar
Kasko Poliçesi Onaylanırken evvela belirtmek gerekir ki kasko sigortasını yaptırır yaptırmaz poliçeniz başlayacak diye bir kural yoktur; siz poliçenizi evvela bir tarihte yaptırabilir, bir önceki kasko poliçe bitiminde yeni poliçenin başlamasını sağlayabilirsiniz. Kasko sigortalarında aksi bir hal yoksa normal şartlarda; sigorta şirketi sebebi ile belirlenen ücretin ilk ödemesi gerçekleştikten sonra; sigortacının, sigortalıya, poliçesini teslim etmesi ile beraber poliçe süresi başlar. Kaza Olduğunda Sigortalı; prim borcunu, belirlenen tarihten sonraki 30 gün içinde ödemez ise sigorta şirketi sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetme hakkına sahiptir. Poliçe; aksi kararlaştırılmadıkça, başlangıç olarak belirtilen günde öğlen saat 12.00’de başlar, 365 gün sonra öğlen saat 12.00’de sona erer. Kasko sigortasının geçerli olması için hasar ve kaza durumlarında en geç 5 iş günü içerisinde sigortalı durumu sigorta şirketine bildirmelidir. sigorta şirketinin yükümlülüğü ise hasar ayrıntıları sigorta şirketine ulaştıktan sonra, en geç 15 gün içinde; hasar ve tazminat miktarı konusu için sigortalıyı bilgilendirmelidir.
En uygun fiyatları kapsamlı teminatlı Kasko hangisi ?
Kasko sigortası yaptırmak, sürücünün yalnızca kaza sonrası hasar masrafı ödememek için tercih etmekle yetinebileceği bir hal değildir. üstelik poliçenin müsait fiyatla olması da sigortalıya yetecek bir ölçüt olmaması nedeniyle; kasko poliçesini uzman bir sigortacının bilgisi dahilinde yaptırmak aşırı ciddi bir şeydir. Poliçeniz için Hem azami Fiyat Hem azami Teminat Aracınız hangi riskler altında? Garajda mı tutuyorsunuz, parkta mı, açık alanda mı? Yeni sürücü müsünüz, eski mi? Aracınız kaç şahıs sebebi ile kullanılıyor? Arabanız hangi renk? Yaşınız kaç? Mesleğiniz ne? Bu soruları daha da uzatabilir, kaskonuzu belirleyecek poliçeyi oluşturabiliriz. ihtiyacınız olmayacak bir teminatı seçip fazladan para ödemek veya mümkün bir risk karşısında güvencesiz kalmak hiç doğru olmayacaktır. iyi bir sigortacı bu konu ile ilgili size en fazla yönlendirmeyi yaparken onlarca firma arasında en müsait fiyatı da bulacaktır. En doğru kasko sigortası için işinizi riske atmayın.
Kasko sigortası genel şartları
Kasko sigortanızı yaptırmadan evvela yaşadığınız koşullara, karşılaşabileceğiniz risklere yada tahmininiz dışında kalanlar da dahil olası bütün risklere göre bir kasko poliçesi seçebilme şansınız var. Kasko kapsamında dar, genişletilmiş, tam kasko bu gibi çeşitler ile birlikte, muafiyetli poliçeler oluşturabilirsiniz. Dar Kasko “çarpma-çarpılma”, “yangın”, “hırsızlık” ve “üçüncü insanların kötü niyetle yapacağı çizme, kırma, vurma gibi kötü niyetli hareketler” teminat gruplarından bir kısmının seçilerek oluşturulduğu kasko çeşididir. Bunların dışında doğabilecek risklere karşı; kendisine, aracına yahut yaşadığı koşullara güvenen insanlar vasıtası ile tercih edilmektedir. başka kasko çeşitleri arasında fiyatı en müsait çıkan kasko sigortasıdır. Kasko “çarpma-çarpılma”, “yangın”, “hırsızlık” ve “üçüncü kişilerin kötü niyetle yapacağı çizme, kırma, vurma bu gibi kötü niyetli hareketler” teminat gruplarından tamamının seçilerek oluşturulduğu kasko çeşididir. Genişletilmiş Kasko “çarpma-çarpılma”, “yangın”, “hırsızlık” ve “üçüncü insanların fena niyetle yapacağı çizme, kırma, vurma bunun gibi kötü niyetli hareketler” teminat gruplarından tamamını seçmekle birlikte; “Sel, su baskınları, depremler, grev, lokavt, halk hareketleri, terör eylemleri”, “Anahtar kaybı”, kemirgen ve hayvanların vereceği zararlar”, gibi ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek risklerden bir kısmının seçilerek oluşturulduğu kasko çeşididir. Tam Kasko “çarpma-çarpılma”, “yangın”, “hırsızlık” ve “üçüncü şahısların fena niyetle yapacağı çizme, kırma, vurma benzeri fena niyetli hareketler” teminat gruplarından tamamını seçmekle birlikte; “Sel, su baskınları, depremler, grev, lokavt, halk hareketleri, terör eylemleri”, “anahtar kaybı”, kemirgen ve hayvanların vereceği zararlar”, “yedek parça tercihi”, “alevsiz yangınlar” gibi ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek risklerden tamamının seçilerek oluşturulduğu kasko türüdür. bütün risk gruplarını karşıladığından, pirim ödemesi de en yüksek bu grupta çıkar. Muafiyetli Kasko Sigortalının hasar ve kaza sonrası oluşabilecek masrafların bir yönünü ödemesi yapmak koşuluyla; normalden daha uygun fiyata oluşturulabilecek sigorta çeşididir.
2013 Kasko kanun değişikliği
Hazine Müsteşarlığı, sigortalıların talepleri doğrultusunda kasko sigortasında bazı değişiklikler yaptı. Alınan kararlar kaskoda yeni bir çağın başlangıcı oldu. Bu kararlar doğrultusunda;
Sigorta şirketleri; Dar Kasko, Kasko, Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko olmak üzere 4 tip kasko sigortası uygulamasına başladılar. Ana kasko teminatlarının bir tarafını teminat eden poliçe ‘Dar Kasko’, tamamını teminat eden ‘Kasko’, tamamıyla beraber ek kasko teminatlarının da bir yönünü teminat eden ‘Genişletilmiş Kasko’, ana teminatlar ile birlikte ilave teminatlarında tamamını kapsayan ise ‘Tam Kasko’ şekilde adlandırıldı. (Detaylı bilgi öyleyse Nedir Bu Kasko çeşitleri başlığı altında verilmektedir)
Poliçelerde sigorta kıymeti yazmayacak. araç ikinci el ise; sigorta yapıldığı tarihteki piyasa rayiç bedeli tespit edilerek, sıfır ise; aracın satın alınan değeri üstünden hesaplama yapılarak sigorta primleri belirlenecek. Sıfır aracın pert yada çalınma mecburiyetinde; ederi kaskodan karşılanabilecek lakin ikinci yıl araç ikinci el konumunda olacağından hasar; rayiç bedel üzerinden ödenecek. Sigorta şirketleri bu bedelleri belirlerken, hangi kurumu referans aldıklarını da mutlaka belirtecekler ve hasar ödemesi hesaplanırken tıpkı kurumun referans değerleri alınacak. Bazı sigorta şirketleri; alım-satım yapılan internet siteleri, galeriler ve oto acentelerinden aldıkları fiyatların ortalamasını rayiç şekilde belirlerken, bazıları da ülkemiz Sigorta Birliği’nin belirleyeceği Kasko değer Listesi’ni kriter olarak alacak.
Sigortalı hasar onarımının yapılacağı servisi belirleyebilecek, özgün yedek parça ve eşdeğer parça içinde seçim yapabilecek. Bu arzu sigorta poliçesinde belirtilmekle birlikte; servis yeri ve parça seçimi bilgisi verilmemiş olsa da, hasar durumunda sigortalının istediği servis yeri ve parça seçimi geçerli olacak.
Hasarla ilgili eksper raporu tamamlandıktan sonra, on gün içerisinde onarım sağlanacak. şayet ihbarın üzerinden 45 gün geçtiği durumda işlem başlamamışsa; sigorta şirketi her şart durumunda sigortalıya tazminat ödeyecek. Hasar sonrası yapılan incelemeler, hukuka yansıyacak olaylar yada herhangi bir sebepten dolayı dolayı, 3 ay arasında hasar tamamlanmazsa sigorta şirketi hasar miktarının Psini sigortalıya avans şekilde ödeyecek.
Muafiyet indirimi ne demek ?
Hasar ödemesinde Sigortalının Katılımı Kasko sigortası sigortalı için alternatif sunmaktadır. Muafiyet indirimi de bu alternatiflerden birisidir. Sigortalının kasko poliçesine katılımı olan muafiyetli kasko; kaza sonrası hasarların belirli bir kısmının sigortalı tarafında ödenmesi anlamına gelmektedir. Sigortalı; doğacak hasarın bir miktarını üstlenmeyi kabul ettiğinde, muafiyet indirimi elde eder. Hasar mecburiyetinde; muafiyet indirimi kadar olan miktar, poliçeden düşürülerek hasar ödemesi yapılır. Bu hizmetin amacı; sigortalının hasar bedeline katılımını sağlayarak, dikkat ve özenin arttırılmasıdır. Muafiyet oranı; sigortalı ve sigorta şirketi arasındaki görüşme ile belirlenir.
Kasko sigortası meslek indirimi
Kasko poliçelerinde bazı hallerde sigortalı indirim elde eder. Ehliyet yaşı, tek sürücüyle aracın kullanılması, cinsiyet, yaş, aracın rengi bu gibi kriterler indirim sağladığı bu gibi; sigortalının da mesleği indirim sağlayabilir. Hangi Mesleklerde indirim Alabilirsiniz TSK mensubu ve eşi (sivil memur dahil bütün TSK mensupları için % 20), öğretmen( MEB bağlı olan öğretmenlere % 20), emniyet mensubu( ), mülki yönetim amirleri (), yargı mensupları(avukatlar dış ), üniversite öğretim üyesi(), eczacı() bu indirim şartlarından yararlanabilirler. Memur indirimi ise 657 numaralı kanuna tabi olarak, bütün devlet memurlarına  olarak yansır. meslek indiriminde amaç Kasko poliçelerinde belirli mesleklere indirim sağlanmasından anlaşılan indirim kapsamına eklenmiş olan mesleklere sahip şahısların aşırı çok trafikte olmaması, aracın daha az kullanılması sonucu riskin daha az olması iş indirimi sağlıyor.
Hasarsızlık indirimi
Sigortada azami indirim Oranı vasıta sigortalarında sigortalı sürücünün en fazla ilgilendiği konulardan biri hasarsızlık indirimidir. çünkü sigortalı sürücü hasarsız geçirdiği her yılın sonunda vasıta sigortasında daha fazla indirim elde eder. indirim oranları sigorta şirketlerine göre değişse de 0-65 içinde değişen indirim hakları söz konusu olabilmekte. Hasarsızlık indirimi ile kazanılacak Hasarsızlık indirimi, sigorta şirketlerinin kullanıcılarını koruma, ödüllendirme ve sürekliliğini sağlama tutkusu ile oluşturdukları en mühim indirimdir. Poliçeleri süresince herhangi bir hasar görmemiş araçlar, poliçe yenilediklerinde hasarsızlık indirimi alırlar. Sigortalı öteki bir sigorta şirketinden kasko yaptırmak istese bile, hasarsızlık indirimi onu takip eder. diğer sigorta şirketi de bu hakkı poliçeye yansıtır. Poliçe süresi boyunca; karşılaşılacak bir kaza sonucu hasarsızlık indirimi hakkının bir kısmı yahut tamamı kaybedilebilir. ancak kazada sürücünün kusuru yoksa ve hal resmi olarak belgelenmişse bu hak korunur. Bazı sigorta şirketleri mini hasarlarda, hasarsızlık indirimi hakkını koruyabiliyorlar. Hasarsızlık indirimleri iyi sürücü algısını da koruduğundan daha dikkatli uzlaşılabilir bir trafiği de destekleyecektir. Dolayısıyla sürücülerin daha dikkatli ve özverili olmaları açısından önemli uygulamalardan birisidir.
En ucuz kasko sigortası yaptırmanın detayları
Kasko sigortasında indirim
Kasko sigortası yaptırmadan evvela iyi bir sigortacıya denk gelmişseniz şanslısınız anlamına gelir. çünkü en uygun poliçeyi yakalamak için bütün indirim alternatiflerini siz önerebilecek bir yardımcı bulmuşsunuz anlamına gelir. Aracınızın, ehliyetinizin, sürücülük geçmişinizin ve koşullarınızın size sağladığı indirim hakları umumi olarak şu şekildedir: Kasko yılı içerisinde hasar tazminatı almayan sigortalı, poliçesini yenilerken hasarsızlık indirimi elde eder. Hırsızlığa karşı alarm taktırmak bunun gibi tedbirler saha sigortalı güvenlik indirimi,
Hasarın belirli bir kısmını ödemeyi üstlenmiş sigortalı muafiyet indirimi,
30 yaşını aşmış sigortalı yaş indirimi,
Bazı iş gruplarına özel iş indirimi,
En az 5 yıllık ehliyete ehliyet indirimi,
Poliçede ismi belirtilmek kaydıyla, aracın tek bir sürücü nedeni ile kullanılması şeklinde tek sürücü indirimi,
Sürücü bayansa ve vasıtası yalnızca kendi kullanacaksa hanım sürücü indirimi
vasıta renginin beyaz, bej yada gümüş olması halinde Renk indirimi bu gibi ürünler sigorta şirketleri nedeni ile sunulmakla beraber, sigorta şirketleri arasında farklılıklar da gösterebilmektedir. Bunların yanı sıra sigorta şirketlerinin dönemsel kampanyaları, değişik işbirlikleri aracılığıyla indirimleri de olabilmekte. sigorta müşteri destek ekibi nedeni ile bu kampanyalar titizlikle takip ediliyor, müşterilere bununla birlikte bilgi vererek işlemlerini yapmalarında kolaylık sağlamaktalar.
Kasko fiyatı nasıl hesaplanır
Kasko sigortaları aracın modeli, yılı, motor gücü, rengi benzeri ana kriterler ile belirli bir oranla hesaplanırken; sürücünün hasarsızlık durumu, yaşı, mesleği, cinsiyeti gibi kriterler ile biçim almaktadır. Kaskoda ilk Poliçe Trafikte ilk kaydınız ise hiç aracınız olmadığından yüksek risk grubunda olarak belirlenecek dolayısıyla yüksek prim bedeli ile karşılaşacaksınız. Bunun yanında ehliyet ve yaşınızın genç olması da fiyatı belirleyen etmenler arasında olacaktır. nedeniyse sigorta şirketleri 18-30 yaş arası kesimi daha riskli bulduğundan, fiyatları daha yüksek belirlemektedir. Aracınızla geçireceğin ilk sene hasar kaydı oluşturmamak, yenileme poliçenizde büyük indirim sağlayacaktır. Bu indirim hakkı devamlı devam edeceğinden her yıl hasarsızlık oranınız ciddi olacaktır.
Kasko sigortası ek paket teminatları
Aracınız için ilave Teminat Güvencesi “Sel, su baskınları, depremler, grev, lokavt, halk hareketleri, terör eylemleri” Tercih edilirliği gittikçe artan ek sigorta şartları arasındadır. Beklenmedik zamanlarda genel olarak karşılaştığımız bu durumlar poliçelerde standart bir duruma gelmiştir. “Sigara yanığı gibi alevsiz yangınlar”,” Kemirgenlerin vereceği zararlar”, “araç çekilirken, çekicilerin oluşturduğu hasarlar”, “Anahtar kaybı, çalınması ” da bazı sigorta poliçelerin kapsamı dahilindedir. “Hasar ikame zeyil namesi” ile araçta oluşan hasarların maliyet değerinin, sigorta primlerine yansıtılmaması sağlanabilir. “Yol yardımı ve asistanı” bazı sigorta şirketlerinin sunduğu özel hizmetlerdir. Aracın yolda hareket etmemesi halinde; cazibeli getirilmesi, aracın en yakın tamirciye götürülmesi, taksi çağrılması, ambulans çağrılması gibi geniş kapsamlı ek hizmetler de tercih olanağı yaratıyor. “Koltuk ferdi kaza ” çoğunlukla ilave poliçe ile sunulan, araç içindeki kişilere gelen zararları teminat altına saha bir hizmettir. Kaza esnasında sürücünün yahut karşı tarafın hatasından ötürü, araç içindeki insanlar bedenen ziyan görebilir hatta hayatını yitirebilirler. Koltuk ferdi kaza kapsamı; doğabilecek bu zararları karşılama ismi altında sunulmaktadır. “ihtiyari Mali Mes'uliyet”; araç sürücüsünün üçüncü şahıslara verdiği zararları teminat altına sektör, “yasal Koruma Sigortası” kazalardan doğan hukuksal anlaşmazlıklarda devreye giren, isteğe bağlı şartlardandır. Bu hizmette en ciddi olan; kaza ve hasar sonrasında poliçenin tam olarak neyi kapsadığı, neleri karşılamadığıdır. Konuyla ilgili ayrıntıların ve alternatiflerin sunumu için profesyonel desteği almak en sağlıklısıdır. Sigorta profesyonellerinin bu konu için vereceği ayrıntılar sigortalının çıkarları için kilit niteliğindedir. “Kaskonun yurt dışı geçerliliği” prim farkı ücrete yansıtılarak poliçeye eklenebilir. genelde kaskolar ülkemiz sınırlarında geçerli olacak şekilde hazırlanıyor. “orijinal olmayan araç aksesuarların kapsamı” fabrika çıkışında araçta olmayan parçaların poliçede belirtilmesi ile sigorta kapsamına alınmasını sağlar. “Anlaşmalı hususi Servis” ; sigorta şirketlerinin özel servisler ile meslek birliği yapmasıdır. Böylece; kaza veya hasar zorunda vasıta bu servis birimine yönlendirilir. Bu şart; sigorta şirketlerinin maliyetini azalttığı benzeri; alıcı ile şirket içinde alacak-verecek ortamını da engeller.
Kasko sigortası teminat kapsamları
Aracınız Kaskonun Koruması Altında Kasko sigortalarında erek sigortalı araçta oluşan kaza ve hasarların teminat altına alınarak; olası risklerde oluşacak onarım masraflarından sigortalının kurtulmasını sağlamaktır. öyle ki araçların hasar masrafları oldukça yüksek bedellerde çıkabilmektedir. Kasko poliçeleri; aracın pert olma niteliğine kadar vasıtası güvence altına aldığından, sigortalının en kötü ihtimalde yine de zarar etmemesini veren hususi koşullara sahiptir. “çarpma-çarpılma, yanma, çalınma-çalınmaya teşebbüs edilme” kasko sigortasının ana teminatlarıdır. “üçüncü kişilerin kötü niyet ya da muziplikle yaptıkları hareketler” çarpma-çarpılma teminatına dahildir. Aracın anahtarla çizilerek boya hasarı yaratma bunun gibi, bilerek ziyan verme eylemlerinde vasıtası sigortalar. “Enflasyon” ekonomide oluşacak büyük düşüşlerde dahi, aracın değerinin poliçe tarihindeki rakam üzerinden ölçülmesini sağlar.
Neden kasko yaptırmalıyım ?
Karar Sizin, harcamalar Kasko Poliçesinin Risk ihtimalinde ve hasar durumunda, rahat ve güvence altında olmak arzulayan tüm motorlu-motorsuz araç sahiplerinin kasko sigortasına ihtiyacı bulunmaktadır. Kasko sigortası isteğe bağlıdır ve her araç sahibi kasko yaptırabilir. Kasko; alınabilecek bütün önlemlere rağmen; denetim ve dikkatin yeterli olamadığı, hırsızlık, halk hareketleri, kaza, yangın, terör, zelzele, sel-su baskını bu gibi riskler karşısında, vasıtası garantiye alabilen bir çözüm kaynağıdır. Bu sebepledir ki; aracını her halde masrafsız arka almak arzu edenler, kasko sigortalarını düzenli şekilde yaptırmalılar. Kasko Sigortası Olmazsa Kasko sigortası yaptırmak yada yaptırmamak, yenilemek, iptal etmek yüzde yüz sigortalının isteğine bağlıdır. Sigortalı olası kaza, hasar, tamir gerektiren pozisyonlarda masraf ödemek istemezse kasko sigortası tercih etme şansına sahiptirler. Kasko olmadığında aracın onarım, tamir benzeri durumları çok fazla da güvenli olmayacaktır. Yetkili servis dışındaki tamircilerde araçlar ayrıcalıklı darbelerle karşılaşabilmekte, onarılan alanların dışında değişik arızalar yaşayabilmektedir. üstelik hasar bedellerini ödemesi yapmak kolay olmaz, kasko primi öder bunun gibi taksitle ödeme şansı da olmayacaktır. Onarımı zor büyük hasarlarda aracın pert olması halinde kasko, sürücüye vasıta bedelini verebilirken, kasko sigortası olmaması bu ödemeler ile sigortalıyı kafa başa bırakmaktadır. Bu sebeple sürekli trafikte her türlü riskin karşısında kasko ile durmak çok aşırı fakat çok aşırı önemli bir şeydir.
Ne zaman kasko yaptırmalıyım ?
En iyisi şimdi Yaptırmak Kasko sigortası yaptırmak istiyor, yaptırmayı planlıyor iseniz poliçe onayını bekletmeniz her lahza riskin çoğalması manasına gelir. sadece trafikte oluşacak kazalar değil; aracınızın park biçiminde başına gelebilecek hasarlar da risk kapsamını büyütmektedir. Yola çıkmadığınız da dahi riskler ile karşılaşıyor, başkalarının yarattığı sıkıntılı süreçlerden etkileniyorsanız ve trafikte yoğun olarak bulunuyorsanız kasko poliçenizi hemen şimdi onaylamanız en doğru seçim olacaktır. Kasko poliçeniz için sigorta danışmanlık hizmeti verici kurumumuzdan bilgi alarak dilediğiniz an gerçekleştirebilirsiniz. Size sunacağımız en uygun fiyat ile kasko poliçenizi derhal işleme alabilir, teminat garantisi altında olmanızı sağlayabiliriz.
En uygun en ucuz kasko sigortası hangi sigorta şirketinde
Fiyat ayrıcalıklı Sigorta Teklifi Aracın kasko sigortasını yaptırmak için ön araştırma yapmak, en doğru teminatlarla en uygun ve ekonomik sigorta bilgisine ulaşmak zamanımız yoğun temposunda araç malikleri için yoğun şekilde ciddi süre piyasa ve yanlış yönlendirmeye açık bir süreçtir. araç sahipleri en uygun kasko sigortası ararken; fiyatı direk etkileyecek olan doğru teminatların eksiksiz seçimi konusuna da çok aşırı dikkat etmelidir. Karşılaştırmalı sigorta teklifi hizmeti sağlayan kurumumuzda onlarca şirketten sunacağımız fiyatlar içinde yüksek fiyat farkları ile karşılaşacaksınız. Fiyat farkları ile beraber sigorta uzmanının yönlendirmesi ile hazırlanacak poliçe kapsamı da gelecekte yaşanabilecek riskler karşısında oldukça ciddi olacaktır. Sigortacı Net çok sayıda sigorta şirketine ait kasko sigortası fiyatlarından sizin için en uygun, doğru teminatlı ve en ekonomik kasko poliçesini sizin için araştırıp, teklifini alabileceğiniz bir imkan sunar. Hem de size en müsait teminatlar arasından seçim yapmanıza imkan tanır. hesaplı kasko sigortası her süre doğru kasko sigortası demek değildir. Bu konuda her zaman bir profesyonel görüşü alınmalı, gerçekten araç sahibinin ihtiyaçları, aracı kullanım çeşidi, sıklığı, kullandığı bölge bu gibi pek çok fazla faktör göz önüne alınarak en doğru poliçe oluşturulmalıdır.

ORTALAMA KASKO SİGORTASI FİYATLARI

Otomobil

1250.TL2018

Kamyon

3000.TL2018

Kamyonet

1800.TL2018

Otobüs

3500.TL2018